Informacja primaprasowa

Guzikowi wychodzą na miasto - Primahappening ZM

Kiedy: 1 kwietnia 2011 r., godzina 16:15

Gdzie: skrzyżowania z przyciskami dla pieszych: pl. Konstytucji

Dokładne informacje o dodatkowych lokalizacjach i godzinach, dostępne będą rano 1 kwietnia na www.zm.org.pl lub podczas spotkania organizacyjnego, które odbędzie się 31 marca o 15:00 na ul. Nowogrodzkiej 46 lok. 6.

O co chodzi?

W odpowiedzi na liczne skargi pieszych na usługi świadczone przez ZDM, Zielone Mazowsze uruchomiło nową usługę dla pieszych. 1 kwietnia 2011 r. na najruchliwszych skrzyżowaniach Warszawy opatrzonych przyciskami dla pieszych pojawią się Guzikowi.

Kim jest Guzikowy?

To osoba zaufania publicznego, której zadanie polega na naciskaniu zamontowanego na skrzyżowaniu przycisku, bez naciśnięcia którego nie zapala się zielone światło dla pieszych. Guzikowy wyręczy z tej czynności każdego z nas.

Dlaczego Guzikowi wychodzą na miasto?

Ponieważ naciskanie przycisków jest uciążliwe. Jeśli przycisk naciśnie się za późno, oznacza to, że oczekiwanie na zielone światło może wydłużyć się o cały cykl sygnalizacji świetlnej, który nie rzadko trwa półtorej lub dwie minuty. Wiele przycisków jest usytuowane daleko od przejścia, tylko po jednej jego stronie, odgrodzone koszami na śmieci lub niewidoczne. Piesi w takiej sytuacji często decydują się na przejście na czerwonym świetle. Chcemy temu zapobiec.

Co to zmieni?

Praca Guzikowego upłynni ruch pieszy i nada mu odpowiedni priorytet w transporcie miejskim. Ruch samochodowy przy tym nie ucierpi, ponieważ samochodów w mieście jest tak dużo, że praktycznie nigdy w ciągu dnia cykle świateł nie pracują w systemie akomodacyjnym. Dalsze działania zależą od ankiety, do której wypełniania zachęcamy: moje-ankiety.pl/respond-7771.html

[Pobierz ankietę w formacie PDF >>]

Kto może zostać Guzikowym?

Każdy. Nawet jeśli nie stawisz się na spotkaniu organizacyjnym 31 marca 2011 możesz nas wesprzeć dzięki zestawowi „GUZIKOWY – ZRÓB TO SAM!”. Pobierz zestaw z naszej strony, wydrukuj i załóż 1 kwietnia (i nie tylko!) wychodząc pieszo na miasto.

[Pobierz zestaw 'Zrób to sam!' >>]