Zarządzenia w sprawie tworzenia korzystnych warunków dla ruchu pieszego na terenie miasta stołecznego Warszawy
Wytycznych projektowania i wykonania
Standardach projektowania i wykonania
W przypadku zbyt wąskiego ciągu pieszego, utrudniającego mijanie się osób, zwłaszcza w przypadku mijania się osób na wózkach inwalidzkich należy stosować lokalne poszerzenia. Obszar poszerzenia powinien mieć szerokość co najmniej 1,80 m i długość 2,00 m (min. 1,50 m).
- minimalną rekomendowaną szerokość trasy wolnej od przeszkód (pas ruchu pieszego[1]) części ciągu pieszego równą 1,60 m (bez uwzględnienia wpływu natężeń ruchu), - minimalną szerokość trasy wolnej od przeszkód (pas ruchu pieszego) części ciągu pieszego równą 1,00 m (warunek wynikający ze skrajni osób na wózkach inwalidzkich, bez uwzględnienia wpływu natężeń ruchu),
Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych
Państwa strony podejmą skuteczne środki celem umożliwienia osobom niepełnosprawnym mobilności osobistej i możliwie największej samodzielności w tym zakresie, między innymi poprzez: (a) ułatwienie mobilności osób niepełnosprawnych, w sposób i w czasie przez nie wybranym i po przystępnej cenie, (b) ułatwienie osobom niepełnosprawnym dostępu do wysokiej jakości przedmiotów ułatwiających poruszanie się (...)
Rozwój ruchu pieszego w Warszawie. Standardy projektowania i wykonania
W związku z koniecznością zapewnienia możliwości mijania się osób, w tym osób na wózkach inwalidzkich, ciąg pieszy powinien mieć szerokość co najmniej 1,80 m. W przypadku braku możliwości zapewnienia takiej szerokości, dopuszcza się lokalne zwężenie do szerokości nie mniejszej niż 1,20 m.
- minimalną rekomendowaną szerokość trasy wolnej od przeszkód (pas ruchu pieszego) części ciągu pieszego równą 1,80 m (bez uwzględnienia wpływu natężeń ruchu), - minimalną szerokość trasy wolnej od przeszkód (pas ruchu pieszego) części ciągu pieszego równą 1,20 m (warunek wynikający z szerokości przestrzeni ruchu pieszego niepełnosprawnego z osobą towarzyszącą, bez uwzględnienia wpływu natężeń ruchu)