Akcja "Sucha stopa"

Wspólna akcja Zielonego Mazowsza i "Życia Warszawy" pod hasłem "Sucha stopa" ma skłonić stołecznych zarządców dróg do większej dbałości o odwodnienie warszawskich przejść dla pieszych.

Niestety często zdarza się tak, że pieszy - aby przejść suchą stopą na drugą stronę jezdni - musi albo wykazać się talentem do skoków w dal (z rozbiegiem lub bez), albo przejść przez jezdnię poza przejściem dla pieszych. Pierwsze rozwiązanie wymaga dużej sprawności fizycznej oraz wysokiej przyczepności obuwia, zaś drugie znacząco zwiększa ryzyko wypadku, gdyż pieszy wychodzi na jezdnię w miejscu, w którym nie spodziewają się tego kierowcy.

Często jest to skutek kolein na od dawna nie odnawianej drodze, jednak niestety trafiają się też miejsca, w których woda stoi na świeżo wyremontowanych przejściach (z obniżonymi krawężnikami) bądź dopiero co położonej nawierzchni.

Stwarza to nie tylko niedogodności dla pieszych przechodzących przez ulicę, lecz również grozi ochlapaniem podczas stania na czerwonym świetle. Można też znaleźć się na środku jezdni na czerwonym, jeżeli pokonywanie przeszkód zajmie zbyt dużą część czasu wyznaczonego na przejście w normalnym tempie.

Problem był zgłaszany do Pogotowia Drogowego Zarządu Dróg Miejskich, a wobec braku reakcji, do Biura Drogownictwa [zobacz >>>], które ósmego maja przekazało nasze pismo do Dyrektora ds. Zarządzania ZDM. Niestety póki co na tym sprawa utknęła.

Stąd też pomysł na akcję "Sucha stopa". Liczymy na to, że dzięki waszej pomocy będzie można wskazać, gdzie w Warszawie wystepują problemy z odwodnieniem przejść dla pieszych i nakłonić władze do ich naprawy.

Zgłoszenia "przepływów dla pieszych" z dokładnym opisem lokalizacji, a jeśli to możliwe, również zdjęciami, prosimy przesyłać na adres: rzecznik@zm.org.pl lub wpisywać na forum (łącze na dole strony).

Przykłady

Plac Bankowy

Plac Bankowy -- przejście przy przystanku autobusowym od strony Ratusza.

Problem został już zgłoszony przez sympatyka i według ZDM ma zostać naprawiony w III kwartale br. Trzymamy za słowo. Niestety jest to jedyna pozytywna odpowiedź, jaką dotychczas otrzymaliśmy.

Idzikowskiego

Skrzyżowanie Idzikowskiego - Sobieskiego, przejście i przejazd przez Idzikowskiego od strony zachodniej. Ulica była frezowana kilkanaście dni temu.

Poza trudnościami z utrzymaniem suchych stóp, takie kałuże stwarzają ryzyko ochlapania przez skręcające samochody.

Taki sam problem występuje na wjeździe na posesję kilkanaście metrów dalej w stronę Sikorskiego.

Jagiellońska

Skrzyżowanie Jagiellońska-Solidarności, przejście przez Jagiellońską od strony południowej.

Po obu stronach ulicy przejścia zostały obniżone poniżej poziomu kałuż.

Trasa Siekierkowska

Ścieżka i chodnik wzdłuż Trasy Siekierkowskiej, okolice wjazdu na Most Siekierkowski po stronie zachodniej.

To już szczególny przypadek, powstały w wyniku jednorazowego zatkania kanalizacji, jednak godny uwagi ze względu na fakt, że woda sięgała tu kilkunastu centymetrów n.p.p. (nad poziom podeszwy).

Ciąg dalszy

[zobacz >>>]