Zmiany wprowadzone

$h=Czy pieszy może być napędzany silnikiem?
$k=piesi, pisma, srn.aktualnosci
$a=Maciej Sulmicki
$d=2019.04.18
$z=0
$o=
$b=

#Pismo ZM-19-0859-01-MS

Do Komendanta Stołecznego Policji.

Dziś doszło do najechania na pieszego przez osobę jadącą hulajnogą elektryczną po chodniku. Policjanci ukarali pieszą, powołując się m.in. na <q>obecny stan prawny, według którego użytkownik hulajnogi uznawany jest jako osoba piesza</q>, jak tłumaczy <a href="https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/warszawa-policja-winny-nie-hulajnogista-a-piesza-bo-zrobila-krok-61469.html">przytaczany w mediach</a> Komisarz Jarosław Florczak z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji. Jest to stwierdzenie zaskakujące, biorąc pod uwagę, że hulajnoga elektryczna jest pojazdem poruszanym przez silnik elektryczny.

W związku z powyższym, zwracam się z prośbą o informację:

&#8226; na jakiej podstawie KSP uznaje osobę poruszającą się na hulajnodze elektrycznej za pieszego, biorąc pod uwagę, że według <i>Prawa o ruchu drogowym</i>, pieszym jest osoba znajdująca się poza pojazdem [1] na drodze, a osoba poruszająca się na hulajnodze elektrycznej przebywa w trakcie jazdy w całości na pojeździe?

elektronoga-194.jpg
[W stolicy Stanów Zjednoczonych, korzystający z hulajnóg elektrycznych traktowani są analogicznie do rowerzystów - domyślnie powinni korzystać z jezdni, zwłaszcza w centrum miasta.]


&#8226; na jakiej podstawie KSP uznaje, że hulajnoga elektryczna, czyli pojazd poruszający się przy pomocy silnika elektrycznego o prędkości ograniczonej do 25 km/h, nie kwalifikuje się do kategorii pojazdów wolnobieżnych [2]?

&#8226; jeżeli KSP nie uznaje hulajnogi elektrycznej za pojazd wolnobieżny, na jakiej podstawie uznaje, że nie kwalifikuje się ona do kategorii motorowerów [3]?

Do wiadomości: Ministerstwo Infrastruktury.

##Przypisy

[1] Art. 2 pkt.pkt 18 PoRD doprecyzowuje też, że do kategorii pieszych należą osoby pchające, prowadzące lub ciągnące rower, by odróżnić je od osób poruszających się <b>na</b> rowerze (pojazdem).

[2] Art. 2 pkt.pkt 34 PoRD definiuje pojazd wolnobieżny jako pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość
jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego.

[3] Art. 2 pkt 46 PoRD zalicza do kategorii motorowerów &#8211; pojazdy dwukołowe zaopatrzone w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.Zmiany oczekujace na akceptacje

Brak zmian.